Tahvil Nedir? Tahvil Nasıl Alınır?

Tahvil; anonim şirketlerin, kamu kuruluşlarının ve devletin finansman ihtiyacının giderilebilmesi için ihraç edilen borçlanma senetlerine verilen isimdir. Tahvilin vadesi bir seneden daha fazladır. Daha ucuz finansman sağlanabilmesi için tahvil satışı yapılmaktadır. Tahvili satın alan kişi ise, tahvili satışa çıkartan kişi veya kuruma fon sağlamış olmaktadır. Tahvil satın alan yatırımcı; tahvil alırken ödediği anaparayı faizi ile beraber vadesi dolduktan sonra geri almaktadır. Hisse senetleri ile kıyaslandığında daha güvenilir yatırım olduğu için yatırımcıların portföylerinde risk dengesi kurmak için tercih ettikleri bir yatırımdır.

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahvil çeşitleri temel olarak devlet tahvilleri ve özel sektör tahvilleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Devlet tahvilleri; Hazine Müsteşarlığı’nın devletin anapara ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli olan faiz sertifikalarına verilen isimdir. Özel sektör tahvilleri ise; anonim şirketlerin şirketlerine finansman sağlayabilmek amacı ile kullandıkları borçlanma araçlarından biridir. Eğer tahvil alımı, alımın yapılacağı ülkenin para birimi hariç farklı bir para birimi ile yapılır ise; bu tahvillere eurobond adı verilmektedir.

Tahvillerin Özellikleri Nelerdir?

Tahvillerin nitelikleri aşağıda verilmiştir:

  • Tahvil yatırımı yapan yatırımcı, uzun vadeli borç veren olarak isimlendirilmektedir. Tahvil alınan şirketin yönetiminde herhangi bir söz hakkı bulunmamaktadır. Sadece vadesi dolduğunda alacağını tahsil edebilme hakkı tanınmaktadır.
  • Faiz oranlarında değişiklik yapılması, tahvil ücretlerinin değişmesine neden olmaktadır. Faiz artırımı yapıldığında tahvilin belirlenmiş olan fiyatı daha düşük olacağı için faizin yükselmesi tahvil fiyatının düşmesine sebep olmaktadır. Faizler düştüğünde tahvilin değeri artacağı için vadesinden önce kar ile satışı yapılabilmektedir.
  • Tahvil faizi enflasyondan daha büyük olur ise; reel kar edilebilmektedir. Tam tersi durumunda ise borç veren zarar etmektedir.
  • İflas veya tasfiye gibi durumlarda tahvil sahibi anapara ve faiz ödemesini talep edebilmektedir.

Tahvil Alımı Nasıl Yapılır?

Tahvil yatırımı, bankalar ve aracı kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Tahvil yatırımı hangi kurumdan yapılacak ise ilgili kurumdan vadesiz yatırım hesabı açtırılması gerekmektedir. Bu süreçte yatırımcının tahviller ve özellikleri ile ilgili gerekli bilgilere sahip olduğundan emin olması gerekmektedir. Sonrasında tahvil alım satımı yapmaya başlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.