Avrupa Ekonomi Piyasaları

Avrupa piyasaları durumu hisse senetleri ve döviz kurları üzerinden belirlenmektedir. Avrupa piyasaları aynı zamanda Avrupa ülkelerinin iç ve dış siyasetinde oluşan politikalara bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

Güncel piyasalara bakıldığında Avrupa piyasalarında önemli bir yükseliş olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle yatırımcılar için Avrupa piyasalarına yapılan yatırımların karlı olduğu bilinmektedir.

Avrupa piyasalarını temsil etmekte olan hisselerden Almanya’da DAX 30 endeksinin ortalama 0,92 artışı bulunurken bu değerlerin güncel piyasalar içerisinde en önemli yükseliş olduğu diğer piyasalar üzerinden de okunabilmektedir.

Fransa CAC 40 endeksi ise Avrupa piyasaları içerisindeki ikinci yükseliş olarak bilinmekle beraber ortalama olarak yüzde 0,65 oranında bir yükseliş elde etmiştir. Almanya hisselerinden sonra güncel piyasalardaki ikinci sıraya yerleşmeyi başarmıştır.

ABD Olaylarının Avrupa Piyasalarına Etkisi

ABD olaylarının Avrupa piyasalarına etkisi oldukça olumlu oranlarla yansımıştır. Bu oranlar hisse senetleri üzerinden okunmakta olup dünya piyasası içerisinde önemli bir yerde bulunduğu bilinmektedir.

ABD olayları içerisinde bulunan Kongre Baskını başta olmak üzere Koronavirüs salgının da bu piyasalar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Salgına karşı alınmayan önlemler nedeniyle hisselere olan güven azaldığı için piyasalar da olumsuz etkilenmektedir.

Avrupa piyasaları yükselişle başlamış olmasına rağmen güncel olarak gerçekleşecek olayların aynı hisseler üzerinde değişkenlik göstermesi de söz konusu olabileceğinden güncel olarak takip edilmesi önerilmektedir.

Amerika Borsasının Güncel Durumu

Amerika borsasının güncel durumu yaşanan siyasi olaylar nedeniyle düşüşe geçmiştir. Fakat borsanın çöküşü gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Amerika piyasaları yerine yükselmekte olan Almanya borsasının yanı sıra Amerika borsalarının risk içerdiği de bilinmektedir.

Borsaların güncel durumlarında ani olarak değişim oluşması söz konusu olabileceği gibi Amerika borsalarının da siyasi olayların durulmasından sonra yeniden yükselişe geçebileceği için piyasaların anlık olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Dünya Borsa Endeksleri

Dünya borsalarının endeksleri yaşanan değişimler göz önünde bulundurularak en fazla yükselmekte olan borsalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • XMADN 1,679
  • XBLSM 825
  • XGIDA 2.141
  • XSIZM 3.607

Avrupa piyasaları içerisinde de bulunan bu yükselişlerin yanı sıra İtalya borsasında bir duraklama olması, genel borsa akışını da etkileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir